Listopad 2013

Recenze │Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei - The Animation

29. listopadu 2013 v 20:56 RECENZE
Název: Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei - The Animation
Japonsky: ダンガンロンパ 希望の学園と絶望の高校生 THE ANIMATION
Rok vydání: 2013
Počet dílů: 13
Typ: TV Série
Manga: Ano
Žánr: Akční, detektivka, hra o přežití (můžu to dát jako žánr? perfektně to vystihuje...)


Makoto Naegi nemůže uvěřit svému štěstí, když dostane list, kde mu oznamují, že byl přijat na vyhlášenou školu pro nadané studenty (důvod je ten, že on vlastně v ničem speciální není). Kdyby ale věděl, jak moc se mýlí, nikdy by na pozemek této školy dobrovolně nevstoupil. Pouhopouhý krok mu naprosto změnil život.
Poté, co se probudí v prázdné třídě si všimne vzkazu, kde mu gratulují k přijetí a informují ho, že přijímací ceremoniál začne v tělocvičně v 8:00. Když vejde do tělocvičny, čeká tam dalších čtrnáct nadaných středoškoláků, kdy každý vyniká v něčem odlišném... máme tu programátora, baseballistu, modelku, prefekta a tak dále. Role Naegiho je "Štístko", i když v tomto případě je to spíš obráceně.
"Ředitel" této školy, černobílý méďa Monokuma, jim okamžitě vysvětlí proč. Všichni jsou ve škole uvezněni. Způsob, jak se dostat ven, je jen jeden - odmaturovat. Funguje to následovně: Sudenti mají za úkol zabíjet se navzájem. Háček je v tom, že nesmí být odhaleni. Po každé vraždě po nějakém čase začne soud, kde musí odhalit, kdo z nich je vrah. Pokud uhodnou, vrah je potrestán (rozumějte zabit, toto anime se s tím nepáře), pokud ne, budou potrestáni všichni ostatní. Čímž je vlastně zajištěno, že se v případě vraždy budou sakra snažit :) Celou hru dělá ještě zajímavější x pravidel, která postupně Monokuma přidává.
Naši studenti jsou tím samozřejmě šokovaní a považují to za něco nemožného. Nikdo nikoho nechce zabít, proto se ze začátku domluví, že se pokusí žít v míru a najít nějaké řešení. Ale jak dlouho jim to vydrží? A kdo všechno nakonec přežije?

Konečně je po čtvrtletkách, proto jsem tu s další recenzí, tentokrát na survival game anime z roku 2013 - Danganronpa. Anime má předlohu ve stejnojmenné hře, což může člověka vyděsit, ale v tomto případě se není čeho obávat. Důvod, proč jsem si ho pustila, je jednoduchý, mám opravdu hodně ráda anime s touto tématikou (kdyby někdo nevěděl - survival game anime je anime s námětem hry o přežití).
Začátek trošku zvláštní, ale to už tak u anime tohoto typu bývá. Nakonec mě to chytilo a nepustilo, celé jsem to zhlédla během jednoho dne. Hodně tomu přispělo to, že děj ubíhal opravdu svižným tempem, takže jsem neměla čas se začít nudit (a že to dokážu hodně rychle). To je rozhodně velké plus.
Vůbec jsem si nebyla jistá, jak ho hodnotit. Na jednu stranu mě strašně bavilo a jako celek ho hodnotím velice dobře. Ale když jsem hodnotila jako ostatní anime - postavy, kresba, hudba a děj, tak jsem zjistila, že Danganronpa by nejspíš nemělo dostat to, co se mu chystám dát, ale čert to vem :) Ale trochu to rozeberu, aby se neřeklo.
Kresba je taková normální průměrná. Zajímavé na ní je, že se zde střídají dva naprosto odlišné styly. Jako první tu máme tu normální kresbu a jako druhou tu, kterou používají při vykonávání trestů a ta je víc než zajímavá. Zase trošku změna, něco nového (ono to ani tak novinka není, ale já jsem ještě neviděla žádné anime, kde by se taková kresba objevovala)... beru to jako velice příjemné vytažení ze stereotypu :) Za druhou kresbu rozhodně palec nahoru. Lidi často nadávali na růžovou krev, podle mě je to v pohodě. Zase něco, co Danganronpa odlišuje od ostatních anime.
Postavy jsou rozhodně něco, čím Danganronpa až tak neoslní. Celkem máme 16 postav, každá je jiná, to je fajn, ale... X postav pro mě bylo naprosto nezajímavých (Sayaka, Chihiro, Hagakure, Ishimaru a Kuwata). Potom je tu samozřejmě hlavní postava - podle mě stejně nezajímavý blbeček jako již výše zmíněné postavy. A konečně, to největší zlo, Monokuma - líbila se mi na něm jeho sadistická povaha, to ano. Ale za takový dabing bych normálně zabíjela. Hodně mi připomněl Reborna z KHR, kterého taky nesnáším. Zbytek postav byl takový průměrný, žádný větší vývoj charakterů jsem od třináctidílného anime ani neočekávala, takže je to v pořádku.
Hudba v anime je průměr, stejně tak opening a ending. Ale i když byl opening a ending průměr, příjemně mě překvapily, protože jsem čekala něco mnohem horšího.
Děj je, jak už jsem psala, velice dobrý. Já tyto anime prostě zbožňuju. Všechno ubíhalo rychle, žádné zbytečnosti (až na nějaké vtipné vsuvky, které se sem ale vůbec nehodily), nepředvídatelné zvraty + ty řešení vražd byly opravdu zajímavé.

Já jsem se u Danganronpa skvěle pobavila, ale nejsem si jistá, jestli je to ten typ anime, který bych všem doporučovala... spíše ne, pouze pokud máte rádi právě tento typ anime.

Hodnocení: 9/10

Recenze │ Shiki

17. listopadu 2013 v 14:44 RECENZE
Název: Shiki
Japonsky: 屍鬼
Rok vydání: 2010
Počet dílů: 22 + 2 OVA
Typ: TV série
Manga: Ano
Žánr: Upíři, thriller, tragédie

Děj se odehrává ve vesnici jménem Sotoba. Vesnice Sotoba je prostě typická vesnice, kde se stále dodržují určité tradice, babky drbou o všem a o všech a na cizince (popř. přistěhovalce z měst) si nějakou tu chvíli zvykají (nebo si taky nezvyknou nikdy). Ve vesnici zničehonic začne umírat velké množství lidí. Ze začátku se to zdá jako obyčejná anémie. Místní doktor si po čase uvědomí, že to není žádná obyčejná anémie a počet obyvatel rapidně klesá.

Další anime, které jsem si rozdívala už v roce 2010 a zhlédla ho celé teprve nedávno. Ukázky, které se objevily předtím, než se anime začalo vysílat, vypadaly víc než slibně. Nakonec to bylo něco naprosto jiného než jsem si představovala. Nemůžu říct, že by mě to zklamalo, líbilo se mi to. Ale pamatuji si, že jsem čekala něco úplně jiného a hrozně se na to těšila.

Hudba: Co se týče hudby, je na tom Shiki dobře (proto jí věnuji největší část tohoto článku). První opening je od skupiny Buck-Tick (stejně tak druhý ending). Díky tomuto jsem si od nich našla něco víc a objevila naprosto skvělé písně jako je Romance, kterou naprosto zbožňuju. K anime se hodí. Pro druhý byla použita píseň Calendula requiem od KanonxKanon (duo Kanon Wakeshima a basista An Cafe). Zpěvačku můžete znát například z Vampire knight, kde byly její písně Still doll a Suna no oshiro použity jako endingy k obou řadám.
Endingy už byly slabší. První jsem si poslechla celý až teď, při psaní tohoto článku a je to ještě horší než jsem si původně myslela. Řeknu to upřímně - myslím si, že to zní hrozně, moje uši fakt trpěly. Byl tam jeden světlý moment ale po chvíli se to zase vrací do starých hrozných kolejí. Druhý ed byl zase od Buck-Tick a zase úžasný. Rozhodně se k anime hodil mnohem víc než ten první, stejně tak byl lepší i po vizuální stránce.
Hudba v anime je úžasná, někde jsem Pendulum objevila v seznamu nejpodivnějších ost a musím s tím souhlasit. Nejvíc se mi líbily skladby - Day and night, Eau de Vie, Mosaic a i to Pendulum. Stáhla jsem si celé CD, abych si to mohla v klidu poslechnout. Málokdy můžu říct, že se mi většina skladeb líbila... tady to ale říct můžu. Navozují tu správnou atmosféru.


Kresba je opravdu originální. Chvíli mi trvalo než jsem si na ni zvykla, po prvním díle už jsem to tak nevnímala. Ale ty účesy! Ty byly šílené a zároveň to jediné, co mi trochu vadilo.

Nedá se říct, že by Shiki mělo jednu hlavní postavu, i když vám to tak ze začátku může připadat. Podle různých ukázek jsem si původně myslela, že bude hlavní postavou Natsuno. Žádnou postavu jsem si neoblíbila. Což je u mě docela zvláštní, většinou je tam nějaká, která mě zaujme ale v tomto anime jsem si nikoho až tak neoblíbila (nebyl tam nikdo, u koho jsem doufala, že přežije, bylo mi to víceméně jedno). Už od začátku se mi nelíbil ten vlkodlak, který sloužil rodině upírů. Ani si nepamatuju jeho jméno a to to není tak dávno, co jsem to dodívala. Nelíbil se mi ani jeho hlas, prostě celkově nesympatická postava.

Toto anime můžu rozhodně doporučit... je skvělé na večer, když nemáte co dělat. Má tu správnou atmosféru :)

Hodnocení: 9/10

P.S. Na screenech je pouze Megumi, protože jsem ostatní omylem vymazala... není to tak, že bych ji nějak upřednostňovala.

0.3 - これで最後だ

16. listopadu 2013 v 9:05 Past layouts
Chybí číslo 0.2... já jsem si ho zapomněla vyfotit :/


Recenze │ Seven Days

10. listopadu 2013 v 15:20 RECENZE
Název: Seven Days (orig. セブンデイズ)
Počet volume: 2
Autor: Tachibana Venio
Kresba: Takarai Rihito
Stav: Kompletní
Žánr: Shounen-ai, školní život
Anime: Ne

Shino Yuzuru je student třetího ročníku střední školy s krásnou tváří ale příšerným chováním. Právě proto se s ním každá dívka nakonec rozejde. Všechny si ho představovaly jako svého prince na bílém koni, ale vůbec netušily, jaký ve skutečnosti je.
Pak tu mám studenta z nižšího ročníku jménem Seryou Touji, o kterém kolují různé řeči. Každý týden chodí s jinou dívkou - přesněji s tou, která se mu ten týden první vyzná. Po týdnu se s ní rozejde se slovy: "I couldn't fall in love with you. Let's break up."... a takto znova a znova každý týden.
Jednoho dne, když Shino čeká před školou na poslíčka s pizzou, potká náhodou Seryou a prohodí pár slov. Shina začne opravdu zajímat, jaký ve skutečnosti Seryou je a navrhne mu, ať je tento týden s ním... potom jsou ale přerušeni poslíčkem a odejdou zpátky do školy. Později Shino zjistí, že Seryou návrh nakonec přijal.

Krátká jednoduchá ale nádherná manga, která mě opravdu nadchla a řadí se k mým nejoblíbenějším. Původně jsem jí nedávala moc velkou šanci, protože jsem si nemyslela, že by mě mohla zaujmout... ale teď ji můžu jedině doporučit. A to i těm, kteří jinak shounen-ai nevyhledávají. Vy, kteří nemáte žánr shounen-ai v oblibě, se rozhodně ničeho nemusíte bát. Jediné, čeho jsem se bála já bylo, že to nedopadne dobře. Očekávala jsem smutný konec, proto jsem taky hodně ráda, že nakonec všechno dobře dopadlo.
Kresba je příjemná, stejně tak i postavy... nemám tomu co vytknout. Po jejím dočtení jsem měla opravdu příjemný pocit a hlavou mi problesklo: "Tohle byla opravdu skvělá manga."... i když mi bylo líto, že už je konec.
Já jsem to sice četla v angličtině, ale později jsem zjistila, že to lze stáhnout na ulozto (ve slovenštině) a na youtube najdete i videa s mangou a drama cd :)

Nemám co vytknout. Hodnocení - 10/10 :)

Slovníček pojmů týkajících se anime a mangy

4. listopadu 2013 v 14:46
Kdybyste nerozuměli nějakému použitému výrazu v recenzích o anime a manze. Žádné další speciální výrazy v recenzích nejspíš nebudu používat... nijak zvlášť si na ně nepotrpím :)

Anime - japonské animované seriály
Manga - komiksy kreslené v japonském stylu (pro korejské se používá označení manwha)
Seiyuu - japonské označení pro dabéry (ti, co propůjčují anime postavičkám hlas)
Mangaka - ti, co tvoří mangu
OVA - speciály
Fujoshi - fanynky yaoi
Opening - uvádějící znělka
Ending - končící znělka
Prequel - příbuzná série, jejíž děj se odehrává dřív
Sequel - pokračování
Remake - předělávka staršího díla

Pro koho je co určené?
Josei - anime zaměřené na ženy (těchto anime je opravdu poskrovnu)
Kodomo - anime zaměřené na děti
Shounen - anime zaměřené na chlapce školního věku
Shoujo - anime zaměřené na holky školního věku
Seinen - anime zaměřené na muže 18-30 let

Co se týče žánrů:
Vedle známých typických žánrů jako jsou komedie, drama, detektivka, thriller, romance, sci-fi, horor, fantasy atd. v anime existují speciální žánry, které nám líp přiblíží, co můžeme očekávat a pro koho je dané anime určeno.

Bishounen - bishounen znamená krasavec, krásný chlapec. Anime, ve kterých se objevují pěkní dobře stavění chlapci. Existují anime, které jsou především bishounen - často mají slabý děj, jsou spíš pro kochání.
Bishoujou - to samé co bishounen, akorát jsou to krásné dívky.
Crossdressing - anime, kde se postavy převlékají do oblečení opačného pohlaví.
Harém - jeden kluk a spousta dívek. Harém jde většinou ruku v ruce s ecchi.
Reverse harém - neboli obrácený harém - jedna dívka a spousta chlapců (bishounen).
Hentai - 18+ (co víc k tomu říct?).
Moe - anime, ve kterých se objevují roztomilé postavy, často vypadají mnohem mladší, než ve skutečnosti jsou (v Japonsku, kde si cení roztomilosti, je to hodně oblíbený žánr - postupně ale tento moe boom zase trošku ustupuje).
Mecha - jak už název napovídá, jde o něco mechanického. Jsou to ta anime, kde se objevují stroje nebo roboti ovládaní lidmi. Jsou to akční anime především pro kluky...
Ecchi - lehce erotické - záběry na prsa, kalhotky... většinou je to pojaté s humorem.
Yaoi - anime s homosexuální tématikou (muž+muž), rozdíl mezi tímto a shounen-ai je, že tady už se objevují i postelové scénky (taky se míň věnuje citům). Můžete se taky setkat se zkratkou BL (Boys Love). Výrazy Seme a Uke. V manze a anime je postavení v páru často striktně rozděleno. Seme je ten nahoře, často vyšší, statnější, užší oči, tvrdší rysy. Uke nahrazuje v páru ženu, často nižší, slabší, větší oči. Ale není to pravidlem, někdy to může udělat autor obráceně, aby yaoistky vytáhl ze stereotypu. Mimochodem při psaní párů někdoxněkdo se seme píše jako první a uke až za x.
Shounen-ai - chlapecká láska, rozdíl mezi tímto a yaoi je, že v shounen-ai se dočkáte akorát nějakého držení za ruku a pusy (a celkově se víc zaměřuje na city).
Yuri - to samé jako yaoi, akorát je to žena+žena.
Shoujo-ai - to samé jako shounen-ai, ale zase mezi ženami.

Charaktery postav:
Tsundere - postava, která je z počátku chladná a nepřístupná ale postupem času začne ukazovat i svou milou a vřelou stránku.
Yandere - opak tsundere. Postava, která ze začátku vypadá přívětivě, ochotně a mile, ale později se ukáže její druhá stránka (často následek nějakého traumatu a podobně).


0.1 - Brothers

2. listopadu 2013 v 20:34 Past layouts
Tak jsem kompletně překopala blog. Zrušila jsem boční menu a přesunula ho pod záhlaví, předělala rozcestníky a změnila vzhled. Jediné, co zůstalo, je téma - pořád je to Itachi a Sasuke. Najdete je všude, v záhlaví, rozcestnících a dokonce i mé signatuře od Aki ^^ Co jsem zase začala sledovat Naruto Shippuuden, ta mánie se mi znova vrátila... já je prostě zbožňuju. Taky jsem si založila tumblr... ten teď bude taky spíš o Narutovi. Díky němu mě trochu přešla ta mánie Shingeki no Kyojin...


I když se mi tento hodně líbil, byl tu pouze pár týdnů. Nový je podle mého ale lepší a nejspíš tu bude hodně hodně dlouho :)

【Adminka】

2. listopadu 2013 v 15:30
A O N N E
Deník

P R O F I L Y
✖ O Aonne

C H A L L E N G E S
Challenge about me (pozastaveno)

K O N T A K T Y
AONNE@EMAIL.CZ


【Rozcestník】

2. listopadu 2013 v 15:27
B L O G
Archiv

S K L A D
2013
2014

I N F O
Blog založen: 16.9.2013
Adminka: Aonne
Adresa: kaewa.blog.cz
Zaměření: Anime, manga, deník


~ KNIHY ~

2. listopadu 2013 v 15:27
Tyto články nejsou recenze... jsou to spíše mé názory, postřehy a doporučení.

Z