Nacuo Kirino - Zrůda

29. října 2013 v 13:33
Název: Zrůda (orig. Gurotesuku)
Autor: Nacuo Kirino
Rok vydání: 2003 originál, 2012 česky
Počet stran: 541
Přeložila: Anna Křivánková

Anotace: Juriko a Kazue, které si na střední škole začaly vydělávat prostitucí, byly v průběhu jednoho roku zavražděny stejně brutálním způsobem. Jejich tragický osud líčí a komentuje Juričina o rok starší sestra: postupně odkrývá souvislosti, jež mezi oběma vraždami vystávají, "detektivní" rovina děje však stále více ustupuje intimní zpovědi vypravěčky - z jejího popisu událostí a snahy dobrat se motivace Juričina a Kazuina jednání a pravdy o jejich smrti začne čím dál zřetelněji probleskovat obraz vypravěččina myšlení a pocitů, jejího vztahu k rodině a společnosti i jejích názorech na prostituci nezletilých, jednoho z nejaktuálnějších a nejpalčivějších problémů moderního Japonska. Obraz bolestný, pokřivený, bizarní... Dokonalá psychologická sonda do duše dnešních japonských žen a zároveň vynikající noir detektivka získala prestižní ocenění Izumi Kyoka Prize for Literature, její vydání v Americe bylo kvůli šokujícím, provokativním scénám podstatně zcenzurováno.S posledními dvěma řádky rozhodně nesouhlasím. Když jsem na knihu narazila, tak jsem čekala opravdovou detektivku a celkově něco úplně jiného. Takže předtím, než se rozepíšu, chci tyto dva řádky uvést na pravou míru. Nečekejte od toho typickou detektivku, vlastně bych to ani detektivkou nenazvala. Pak taky moc nechápu tu cenzuru v Americe. Přesně nevím, jaké části byly zcenzurovány. Někde jsem četla, že hlavně konec. Rozhodně to není až tak hrozně šokující, jak se to tváří (fakt by mě zajímalo, jak by v Americe dopadla Petra Neomillnerová). Už je to docela dlouho, co jsem tu knížku četla, proto si už nepamatuji všechno. Píšu o tom, co mi utkvělo v paměti.
Kniha se mi četla dobře, autorčin styl psaní jsem si oblíbila. Jediná věc, která mi trochu vadila je, že některé části zbytečně natahovala a proto se nakonec kniha dostala na úctyhodných 541 stran. Autorka se také věnuje opravdu všem postavám, ať už jsou to ty hlavní nebo vedlejší. Na konci mi přišla naprosto zbytečná část, kdy nám byl na x stránkách předložen životní příběh toho obviněného Číňana. Opravdu jsem měla co dělat, abych ho přečetla.
První věc, která mě docela zarazila byl pohled na svět Juričiny sestry. Myslím si, že ta nenávist vůči její sestře byla neopodstatněná a celkově to na mě působilo divně. Dobře, berme to prostě tak, jak to je - nenávidí svoji sestru. Ale při čtení zjistíte, že ona vlastně nemá skoro nikoho, koho by měla opravdu ráda a není schopna upřímného přátelství nebo lásky. Ze začátku je příběh popisován pouze z pohledu Juričiny sestry a čtenář si podle toho postavy zařadí a utvoří si na ně názor. Ale postupně jsou nám předkládány i jiné úhly pohledů na věc. Autorka nám popíše, jak ty události viděly dnes již mrtvé Kazue a Juriko. Většina čtenářů poté své názory na postavy a jejich chování nejspíš pozmění. Ze začátku mi přišlo, že jediná rozumná je tu právě Juričina sestra, ale u konce knížky jsem názor radikálně změnila. Po přečtení názorů Kazue a Juriko, jsem pochopila, že ve skutečnosti to ona se na všechny dívala skrz prsty, jako na nějaké podřadné bytosti. Na konci knihy to zůstalo tak, že jsem si žádnou postavu doopravdy neoblíbila. Nejvíc mi vadila postava Juričina syna, který se objevil na konci knihy.
Evropana určitě pár věcí zarazí. Nejsem zcela obeznámená s poměry, které panují v japonských dívčích školách. Nevím jestli to tak, jak je to zde popsáno, na některých školách chodí nebo chodilo, osobně doufám, že ne. Nepůsobilo to na mě realisticky. Chování kolektivu na té škole jsem prostě nepobrala a odsoudila jako "není možné, aby to tak někde chodilo".
Ale kniha to není špatná, právě naopak! I když to tak z tohoto článku nejspíš nevyzní, její čtení jsem si opravdu užívala a považuju ji za jednu z nejzajímavějších knížek. Jsem ten typ, kterého kniha musí bavit, jinak ji nepřečtu... proto když přečtu knihu, která má přes 500 stránek, tak to už něco znamená :)
 


Komentáře

1 Kia | E-mail | Web | 31. října 2013 v 22:04 | Reagovat

Skvělá recenze. Já mám se čtením knih, které mají kolem 500 stránek, nehezké zkušenosti. Četla jsem totiž Talisman od Lindy La Plante. Začátek byl fajn, ale potom to byla nehorázná nuda. Byl snad zázrak, že jsem se dostala na poslední 520 stránku. Navíc mám hromadu knížek, které si chci přečíst a tahle do mého seznamu zřejmě přibude. Nevím, jestli se mám radovat nebo brečet... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama